13 lipca 2021

Sieć 5G – co to jest? Czym różni się od 4G?

Co to jest sieć 5G? To kolejna po 4G technologia komórkowa. Wskazujemy różnice pomiędzy nimi, a także najważniejsze zalety i zastosowania sieci 5G. Warto wiedzieć więcej o najnowszej generacji sieci, bo już od 27 maja tego roku możesz korzystać z sieci 5G w ramach ofert od Netii!

5G – co to takiego?

5G to technologia uznawana za najnowszą, piątą generację sieci komórkowej. Działa w oparciu o wykorzystanie fal radiowych na wysokich częstotliwościach, a także podłączenie do światłowodów, które są używane w celu transmitowania danych pomiędzy nadajnikami. Standard 5G zapewnia dostęp do szybkiego i stabilnego internetu o parametrach niemożliwych do osiągnięcia w przypadku dotychczasowych technologii mobilnych.

5G vs 4G – 7 najważniejszych różnic

Zarówno sieć 4G, jak i 5G pozwalają korzystać z dobrej jakości internetu w miejscach objętych zasięgiem operatora. Można jednak wskazać wiele istotnych różnic pomiędzy nimi – opisujemy najważniejsze z nich.

Częstotliwości i szerokości kanałów

Sieć LTE 4G może być używana na częstotliwościach od 700 do 3600 MHz, chociaż w Polsce najwyższe spośród wykorzystywanych obecnie pasm to 2600 MHz. W przypadku sieci 5G możliwe jest korzystanie z częstotliwości nawet do 26 GHz, co pozwala znacząco zwiększyć pojemność sieci dzięki użyciu dodatkowego pasa ruchu. Z łącza może korzystać w tym samym czasie znacznie więcej użytkowników. Sieć 5G pozwoli więc pokryć szybko wzrastające zapotrzebowanie na transfer danych.

Maksymalna prędkość internetu

Maksymalna prędkość internetu 4G wynosi w teorii 300 Mb/s. W praktyce jednak może być niższa ze względu na różnego typu czynniki zakłócające sygnał, np. gęstą zabudowę, niekorzystne ukształtowanie terenu czy sporą liczbę użytkowników łączących się w tym samym czasie z siecią. Średnia rzeczywista prędkość pobierania (download) w przypadku internetu 4G jest w Polsce szacowana na 20–30 Mb/s, a wysyłania (upload) 10–15 Mb/s.

Sieć 5G umożliwia osiągnięcie znacznie większej przepustowości łącza niż 4G. Już teraz pozwala pobierać dane z prędkością na poziomie 600 Mb/s, a w niedalekiej przyszłości wzrośnie ona do 20 Gb/s. Szybkość wysyłania ma osiągać do 10 Gb/s.

PING

Sieć 5G pozwala także na znaczne zmniejszenie opóźnień w transmisji. W przypadku technologii 4G PING osiąga średnio wartość 30–40 ms. Użytkownicy internetu 5G mogą natomiast obniżyć opóźnienia nawet do wartości 1–4 ms (milisekund).

Zasięg sieci

Obecnie technologia 5G cechuje się mniejszym zasięgiem niż sieć 4G, która obejmuje obszar ponad 90% polskich miejscowości – to jednak niedługo może się zmienić. W niektórych miejscach, zwłaszcza o niekorzystnym ukształtowaniu terenu, sygnał internetu LTE jest słaby i niestabilny. Telefon może wtedy automatycznie przełączać sieć na starszy standard 3G. W zasięgu sieci 5G znajduje się już obecnie kilkanaście milionów Polaków i jest ona szybko rozbudowywana. Aktualnie można z niej korzystać na terenie wszystkich polskich województw. Zasięg 5G znajduje się zwłaszcza w dużych miastach (Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Gliwicach itp.), lecz także mniejszych, takich jak np. Mikołów czy Legnica. Według strategii Ministerstwa Cyfryzacji do 2025 roku w zasięgu sieci 5G znajdą się wszystkie polskie miasta.

Stabilność sieci

Przewagą sieci 5G nad 4G jest większa stabilność internetu. Działa on niezawodnie bez względu na liczbę użytkowników i sprzętów łączących się w tym samym czasie z siecią. Umożliwia stabilną obsługę w tym samym czasie miliona różnych urządzeń. Połączenie nie zostanie zerwane nawet w sytuacji, kiedy urządzenie przemieszcza się z prędkością 500 km/h.

Zużycie energii

Sieć 5G jest technologią znacznie bardziej energooszczędną w porównaniu do 4G. Pozwala ograniczyć zużycie energii nawet stukrotnie. Sprawia to, że można ją potraktować jako rozwiązanie przyjazne środowisku.

Obsługa na urządzeniach

Technologię 4G obsługuje obecnie zdecydowana większość nowych modeli smartfonów i komputerów. Urządzenia przystosowane do obsługi sieci 5G dopiero pojawiają się na rynku, jednak lista takich smartfonów czy laptopów ciągle rośnie – możemy się spodziewać, że w najbliższych latach większość nowych urządzeń będzie obsługiwała sieć 5G.

Od kiedy sieć 5G jest dostępna w Polsce?

Polscy użytkownicy mogą korzystać z sieci 5G już od maja 2020 roku. Wielu operatorów wprowadziło tę technologię do swojej oferty lub przygotowuje się do jej wdrażania. Obecnie sieć ta działa jedynie na częstotliwości 2,6 GHz, jednak Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało udostępnienie operatorom dodatkowych pasm – 700 MHz, 3,6 GHz oraz 26 GHz, a w późniejszym czasie ponad 26 GHz. Planowane jest w najbliższej przyszłości tworzenie nowych stacji nadawczych w wielu polskich miejscowościach, co pozwoli uzyskać niezakłócony sygnał bez względu na liczbę użytkowników korzystających z sieci.

Zastosowania sieci 5G – komu można ją polecić?

Sieć 5G to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które z różnych powodów nie mogą korzystać w swoim domu ze stacjonarnego internetu światłowodowego. Technologia 5G cechuje się zbliżonymi parametrami do światłowodów – podobną prędkością i stabilnością. Sprawdza się świetnie m.in. do:

  • szybkiego pobierania dużych plików z sieci,
  • streamowania,
  • oglądania bez zawieszania filmów w wysokiej jakości HD, 4K czy 8K,
  • zdalnej pracy i nauki,
  • korzystania z internetu w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności, np. podczas koncertów,
  • prowadzenia wideokonferencji,
  • korzystania z komunikatorów do rozmów wideo,
  • oglądania na żywo transmisji z wydarzeń sportowych,
  • gier komputerowych online – zwłaszcza ze względu na niski PING.

Internet 5G to technologia przyszłości, która znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa czy komfortu życia Polaków. Sieć może być wykorzystana m.in. do:

  • rozwoju technologii wirtualnej rzeczywistości,
  • zarządzania ruchem miejskim,
  • obsługi autonomicznych pojazdów,
  • zdalnego zarządzania siecią elektryczną i ruchem miejskim.

Ultraszybki internet 5G w Netii – już dostępny!

Teraz internet 5G jest dostępny zarówno w naszej ofercie internetu mobilnego 5G, jak i telefonii komórkowej. W ramach tej technologii zapewniamy klientom dostęp do stabilnej i szybkiej sieci o maksymalnej szybkości pobierania 600 Mb/s. Internet ten działa na częstotliwościach w zakresie 1800–3800 MHz – w tym 2600 MHz TDD o szerokości pasma 80 MHz. Dzięki temu sieć cechuje się dużą pojemnością, co pozwala objąć zasięgiem wiele milionów użytkowników – obecnie już 12 milionów! Co więcej, fale o tej częstotliwości dają równowagę pomiędzy prędkością a zasięgiem internetu.
W każdym pakiecie Netia Mobile 5Goprócz szybkiego internetu można korzystać z nielimitowanych SMS-ów, MMS-ów oraz rozmów głosowych w kraju.

Co zyskasz dzięki sieci 5G od Netii?

  • Dostęp do najszybszego internetu w Polsce – nawet do 600 MB/s!
  • Największy zasięg internetu w Polsce.
  • Stabilniejsze łącze.
  • Niskie opóźnienie łącza (PNG).
  • Lepszą jakość internetu w domu na wielu różnych urządzeniach jednocześnie.
  • Lepszą jakość wideokonferencji – nuka czy praca zdalna będzie przebiegała bez opóźnień czy przerw w dostawie internetu.
  • Lepsze doświadczenia podczas słuchania muzyki, gamingu czy oglądania wydarzeń sportowych – 5G pozwala na jakość 4K i 8K!