5 stycznia 2021

Wirus w smartfonie – jak to zweryfikować?

Co może zrobić wirus w telefonie?

Skutki infekcji mogą być różne w zależności od tego, z jakim rodzajem złośliwego oprogramowania mamy do czynienia. Wyjątkowo groźne są programy ransomware, które potrafią całkowicie i nieodwracalnie zablokować dostęp do urządzenia, a następnie żądają wpłacenia okupu.
Telefony są także narażone na oprogramowanie szpiegujące spyware, które monitoruje aktywność użytkownika, np. wykonując zrzuty ekranu czy rejestrując naciśnięcia klawiszy. Robi to w celu przechwycenia poufnych danych, takich jak np. numery kart płatniczych, PESEL, loginów czy haseł.
Niebezpieczny jest również wirus robak, który samoczynnie się powiela, zapełniając pamięć w telefonie i uniemożliwiając korzystanie z niego. Wirusy mogą również uzyskiwać dostęp do określonych uprawnień w telefonie. Pozwala im to np. wykonywać połączenia, wysyłać SMS-y czy uruchamiać płatne usługi subskrypcji. W efekcie użytkownik płaci wyższe rachunki za korzystanie z telefonu. Złośliwe oprogramowanie jest ponadto w stanie zablokować dostęp do plików czy przechwytywać prywatne zdjęcia i nagrania.

Sprawdź czy:

– Twoje urządzenie działa wolniej niż dotychczas i często się zawiesza – może być to np. skutkiem szybkiego wykorzystywania zasobów urządzenia lub uszkodzenia plików systemowych przez wirusa,

– dane komórkowe zużywają się podejrzanie szybko – wirusy działają w tle, korzystając z dostępnego transferu danych,

– w przeglądarce oraz na pulpicie pojawiają się nachalne okna reklamowe – są to alerty wyświetlane przez złośliwe programy adware. Ich kliknięcie może spowodować przekierowanie na niebezpieczną stronę,

– urządzenie mocno się nagrzewa,

– telefon lub przeglądarka samoistnie się wyłączają,

– strony internetowe w przeglądarce wyświetlają się w nieczytelny sposób,

– zauważyłeś w telefonie nowe aplikacje, których nie instalowałeś,

– w historii znajdują się nieznane połączenia głosowe,

– w pamięci telefonu są zapisane nagrania lub zdjęcia, np. zrzuty ekranu, których nie wykonywałeś,

Jeżeli podejrzewasz, że masz wirusa w telefonie, możesz spróbować wykryć go i usunąć za pomocą oprogramowania antywirusowego. W tym celu należy włączyć antywirusa i przeskanować urządzenie.
Aby uchronić telefon przed wirusami, warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas jego używania. Przede wszystkim zwróć uwagę, aby pobierać aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, najlepiej oficjalnego sklepu Google Play (Android) oraz App Store (iOS). Pamiętaj również, aby nie klikać w podejrzane linki ani nie otwierać załączników przesyłanych w wiadomościach od nieznanych nadawców. Bardzo ważne jest zarazem regularne aktualizowanie systemu, programu antywirusowego, przeglądarki oraz innych aplikacji.

Chcesz podzielić się Twoimi radami? Skontaktuje się z nami:

Salon Netia Toruń
Szosa Chełmińska 58
Toruń
tel. 56 655 00 55